• Toshkentda "Open Data Challenge” xakatoni o'tkaziladi
“Open Data Challenge” – bu ochiq ma’lumotlardan foydalangan holda texnologik yechimlarni ishlab chiqish bo‘yicha har yillik tanlov. Xakaton fuqarolarning ochiq ma’lumotlardan foydalanishga boʻlgan qiziqishini rivojlantirish va oshirishga qaratilgan.
Ushbu tanlovning maqsadlari – fan boʻyicha professional hamjamiyatni rivojlantirish; davlat va munitsipal hokimiyat organlari vakillarining, shuningdek, xakaton ishtirokchilarining tegishli vakolatlarini rivojlantirish; davlat va munitsipal ochiq maʼlumotlarning ijtimoiy va iqtisodiy salohiyatini amalga oshirish.
Tanlov ishtirokchilaridan quyidagilar talab qilinadi:
– barcha tadbirlarda toʻliq ishtirok etish;
– raqamli yechim yaratish;
– ham individual, ham jamoaviy arizalar qabul qilinadi. Uch kishidan iborat boʻlgan jamoalar ishtirok etishlari mumkin, ushbu jamoalarning ishtirokchilaridan biri qatnashish uchun jamoaviy ariza topshirishi kerak. Individual arizachilar xakatonning birinchi kunida jamoaga qoʻshilishlari mumkin.

• В Ташкенте пройдет хакатон «Open Data Challenge»
«Open Data Challenge» — это ежегодный конкурс по разработке технологических решений с использованием открытых данных. Хакатон направлен на развитие и повышение заинтересованности граждан в использовании открытых данных.
Цели данного конкурса — развитие профессионального сообщества в предметной области; развитие соответствующих компетенций представителей государственных и муниципальных органов власти, а также участников хакатона; реализация социального и экономического потенциала государственных и муниципальных открытых данных.
От участников конкурса требуется:
– полноценное участие во всех мероприятиях;
– создание цифрового решения;
– принимаются как индивидуальные, так и командные заявки. В команде могут участвовать не более трёх человек, один из которых должен подать командную заявку на участие. Индивидуальные заявители могут объединяться в команду в первый день хакатона.