• Prezident Jizzaxdagi yaqinda ishga tushirilgan sanoat korxonalarini borib ko‘rdi
Oldinlari Jizzax viloyati sanoat ko‘rsatkichlari aholi jon boshiga eng past bo‘lgan hududlardan biri edi. Bugungi kunda har bir tumanga sanoat kirib bordi.
“Jizzax” erkin iqtisodiy zonasida 27 ta loyiha amalga oshirilib, 5 ming 300 ga yaqin ish o‘rni yaratilgan. Oxirgi yillarda uning faoliyati takomillashtirilib, biznesga qulaylik kengaytirildi. Hozir bu yerda ko‘p turdagi sanoat mahsulotlari ishlab chiqarilmoqda. Ular qatoriga 2022 yil oktabrda “Iruskon” qandolat korxonasi ham qo‘shildi.
Davlatimiz rahbari uning ish jarayonini, mahsulotlarini ko‘zdan kechirdi.
Korxonada Rossiya, Turkiya, Germaniya va Italiya tajribasi asosida “Deya” brendi bilan eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda. Yillik quvvati 12 ming tonna. 100 ga yaqin kishi ish bilan ta’minlangan. Kelgusi yil ikkinchi bosqich uchun Germaniya va Turkiyadan yana 5 million dollarlik uskunalar olib kelish rejalashtirilgan. Buning natijasida yana 550 nafar yangi ish o‘rni yaratiladi.
Iqtisodiy zonadagi yana bir korxona - “Master Building Products” mas’uliyati cheklangan jamiyatida yiliga 3 million dona quvur va fiting mahsulotlari, qurilish materiallari tayyorlanadi. 600 ga yaqin ish o‘rni yaratilgan. Davlatimiz rahbari ushbu mahsulotlar ko‘rgazmasi bilan tanishdi.
“Global Optical Communication” O‘zbekiston-Janubiy Koreya qo‘shma korxonasi ham ko‘zdan kechirildi. Bu yerda yiliga 85 ming kilometrlik optik tolali kabel mahsulotlari ishlab chiqarilmoqda. 115 kishi mehnat qilmoqda.
Prezidentimiz korxonalarda mahalliylashtirish darajasini oshirib, import o‘rnini bosuvchi va eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

• Президент посетил недавно введенные в строй промышленные предприятия в Джизаке
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью предприятий в свободной экономической зоне «Джизак».
Прежде Джизакская область была регионом с одними из самых низких показателей промышленного производства на душу населения. Сегодня промышленность активно развивается в каждом районе области.
На сегодняшний день в экономической зоне реализовано 27 проектов и создано около 5,3 тысячи рабочих мест. В последние годы ее деятельность расширилась и вести бизнес здесь стало еще удобнее. Сейчас предприятия выпускают широкий ассортимент промышленных товаров.
В октябре 2022 года в СЭЗ начало работу кондитерское предприятие «Iruskon». Глава государства осмотрел его технологический процесс и продукцию.
Здесь на основе опыта России, Турции, Германии и Италии изготавливаются кондитерские изделия под брендом "Deya". Годовая мощность – 12 тысяч тонн продукции. Работой обеспечены около 100 человек. Для реализации второго этапа в следующем году планируется привезти дополнительное оборудование стоимостью 5 миллионов долларов из Германии и Турции. В результате будет создано 550 новых рабочих мест.
Еще одно предприятие свободной экономической зоны – общество с ограниченной ответственностью “Master Building Products”. Оно производит 3 миллиона единиц труб, фитингов и строительных материалов в год. Создано около 600 рабочих мест. Глава государства ознакомился с шоу-румом предприятия.
Узбекско-южнокорейское совместное предприятие «Global Optical Communication» способно производить 85 тысяч километров кабельно-проводниковой продукции в год. Здесь трудятся 115 человек.
Президент в ходе посещения предприятий дал рекомендации по повышению уровня локализации, выпуску импортозамещающей и экспортоориентированной продукции.
Сейчас в СЭЗ “Джизак” реализуется еще 14 проектов, 5 из которых будут введены в строй в текущем году.