• Nanodegree grantining ishtirokchilari aniqlandi
Bugungi kunda Respublikamizda keng aholi qatlamini masofaviy  maxsus onlayn-portal orqali  IT-yo‘nalishlari bo‘yicha tayyorlashga yo‘naltirilgan yirik loyiha — “Bir million o‘zbek dasturchi” («One Million Uzbek Coders») loyihasi amalga oshirilmoqda.
Platforma 2019 yil 21 noyabr kuni ishga tushirildi va 2020 yil 1 mart kuni o‘quvchilar o‘rtasida birinchi imtihon o‘tkazildi. Imtihonga 116 nafar  ishtirokchilar ro‘yhatdan o‘tgan bo‘lsa, keyingi bosqichga 51 nafar ishtirokchi  muvaffaqiyatli ravishda o‘tdi. «Udacity.com» loiyhasida o‘qishni  yakunlagandan  keyin ishtirokchilar  nanodiplomni (Nanodegree) qo‘lga kiritishlari mumkin. Mazkur diplom yirik IT-kompaniyalar — Google, AT&T, Autodesk, Cloudera, Salesforce va boshqa kompaniyalar tomonidan tan olinadi.

• Определились участники гранта Nanodegree
Сегодня в республике в сфере IT реализуется мегапроект — программу «Один миллион узбекских программистов» («One Million Uzbek Coders»), направленную на дистанционное бесплатное обучение широких слоев населения актуальным IT-специальностям посредством специализированного онлайн-портала.
Напоминаем, что проект «Один миллион узбекских программистов» в Узбекистане реализуется Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в сотрудничестве с фондом из ОАЭ «Dubai Future Foundation», IT-академией при IT-Park, Университетом Инха в Ташкенте и IT-школой имени Мухаммада аль-Хоразмий.
21 ноября 2019 года начался запуск данной платформы и 1 марта 2020 года, прошел первый экзамен всех учащихся. Всего на экзамен зарегистрировались 116 участников программы. На следующий этап смогли пройти 51 студент. Пройдя обучение в рамках  «Udacity.com», они смогут получить нанодиплом (Nanodegree), который признаётся при устройстве на работу в крупные IT-компаниях — Google, AT&T, Autodesk, Cloudera, Salesforce и других.