Beidou milliy sputnik navigatsion tizimini yaratish loiyhasiga 2000-yilarning boshlarida start berildi. Uning asosiy maqsadi xuddi amerikalik GPS (Navstar), rossiyalik GLONASS  va yevropalik Galileo tizimlari kabi o‘z milliy maqsad va vazifalari uchun milliy navigatsion tizimni yaratish. Boshida Beidou Xitoy hududida xizmat ko‘rsatib, keyinchalik Osiyo-Tinch okeani hududini va 2015 yilda jahon hududini qamrab olgan.
Hozirgi kunda Beidou tizimida 35 ta sputnik ishlamoqda. Bu esa GPS (32 ta), GLONASS (27 ta) va Galileo (22 ta) manbalaridan ko‘proq qiladi.
Reuters agentligi ma’lum qilishicha, barcha ishlar yakunlaganidan keyin Beidou tizimining aniqligi 10 santimetrga teng bo‘ladi. Bu esa GPS ko‘rsatqichlaridan (30 santimetr) yuqori.
Yandex video qo‘ng‘iroqlarni amalga oshirish uchun o‘z onlayn-servisini taqdim qildi
Joriy yil 15 iyun kuni “Yandex” kompaniyasi videoqo‘ng‘iroklarni amalga oshirish uchun “Yandex.Telemost” nomli onlayn-servisni sinov rejimida ishga tushirdi«Yandex.Telemost» tizimida videokonferensiyalarini “Yandex” mahsulotlaridan foydalanilayotgan har bir shahs tashkillashtirishi mumkin.
Hozirgi kundan mazkur servisdan faqat Yandex va Google Chrome brauzerlari orqali foydalansa bo‘ladi. Ixtirochilar so‘zlariga ko‘ra, “Yandex.Telemost” yaqin orada kompaniyaning boshqa mahsulotlariga ham integratsiyalashadi va undan barcha brauzerlardan foydalansa bo‘ladi.
Foydalanuvchilar esa, o‘z navbatida, “Yandex.Telemost”ga ro‘yxatdan o‘tmagan holda unga tez ulanish imkoniyatini ijobiy deb baholadi. Tizimning cheklangan funksional imkoniyatlari ham muhokama qilindi. Videokonferensiyaga maksimal ravishda 35 ta shahs ulanishi, tizimda chat mavjud emasligi salbiy tomonlari deb qayd etildi. Foydalanuvchilar fikrlariga ko‘ra, “Yandex.Telemost” sinov versiyasi hozirgi kunda undan ish jarayonlarida foydalanishga nisbatan muloqot olib borish uchun afzalroqdir.
Flash Player dasturi xizmatlari Adobe rasmiy saytida joriy yil dekabr oyida to‘xtatiladi
Adobe kompaniyasi ma‘lumotlariga ko‘ra 2020 yil 31-dekabrdan so‘ng Adobe’ning rasmiy saytida veb-sahifalarida animatsion kontentini ko‘rishga imkon beruvchi kompaniyaning eng mashhur mahsulotining — Adobe Flash Player’ning tarqalishi va yangilanishi to‘xtatiladi.
Buning asosiy sababi hozirgi kunda HTML5WebGL va WebAssembly ochiq standartlardagi texnologiyalar yaxshi alternativaga aylanib eng ko‘p ishlatiladigan brauzerlaga ishlab chiqaruvchilar tomonidan avtomatik ravishda integratsiya qilinadi.
O‘z navbatida, Google 2019 yilda HTML5 o‘tganligi sababli Flash-kontentni izlashni to'xtatdi
Adobe texnologiyani Chrome va Microsoft Edge brauzerlari ham qo‘llanishni to‘xtatgan. Mozilla brauzerning yangi versiyasi ham Flash texnologiydan foydalanmaydi.
AQShda sotuvga robot-kuchuk chiqarildi
Robototexnika sohasida yetakchilaridan biri – Boston Dynamics muhandislik kompaniyasi o‘z mahsulotini – keng ommaga robot-kuchuk laqabi bilan tarqalgan Spot nomli ixtironi rasmiy sotuvga chiqardi
Robotning bozordagi narxi $74,5 mingga teng.
Ixtirochilar aytishlaricha, robot-kuchuk robotexnika sohasida laboratoriya ishlarini va robotlarni professional, ijtimoiy va shaxsiy maqsadlar uchun tadqiqotlarni olib borayotgan kompaniyalar uchun qiziqarli taklif bo‘ladi.
Ilon Mask yaqin orada Starlink global sun’iy internet tizimini yopiq sinovdan o‘tkazilishini rejalashtirmoqda
SpaceX kompaniyasi Starlink global sun’iy internet tizimi loyihasini amalga oshirish doirasida Yer orbitasiga yana 58 ta sputniklarni chiqardi.Sayyoramizning orbitasida hozirgi kunda Starlink ning 540 ta sputniklari parvoz qilmoqda. Bu esa tizimning yopik test sinovdan o‘tkazilishi uchun yetarli. Ochiq beta test sinovini rasmiy o‘tkazishiga qadar ularning soni 800 ga yetqaziladi.
SpaceX barcha xohlovchilarni tizimning yopiq sinovdan o‘tkazish jarayonlarida ishtirok etishni taklif qilmoqda. Buning uchun kompaniyaning rasmiy saytida maxsus formani to‘ldilirish zarur. Ishtirokchilarga signalni ta’minlab beruvchi maxsus terminallar topshiriladi. SpaceX ma’lumotlariga ko‘ra, Starlink 1 Gbit/s. gacha tezlikni ta’minlab bera oladi.
Test sinovlari muvaffaqiyatli o‘tgan holda Starlink sun’iy internet hizmatidan foydalanish narxi 80 dollar atrofida bo‘lishi mumkin. Boshida Starlink xizmati AQSh va Kanada uchun mo‘ljallangan bo‘lib, keyinchalik uni global miqyosida ko‘rsatilishi ham rejalashtirilgan.
SpaceX kompaniyasining bosh direktori va asoschisi Ilon Mask ta’kidlaganidek, “oz” darajada qamrovni ta’minlash uchun 400 ta“o‘rtamiyona” daraja uchun kamida 800 ta Starlink sputnik talab etiladi. Tizimni to‘laqonli ishga tushirilishi uchun 12 mingta sputniklarni orbitaga chiqarish kerak, ammo bu ham qat’iyan tasdiqlangan raqam emas. Joriy yil may oyida SpaceX 30 mingga yaqin Starlink sputniklarni ishga tushurish uchun AQSh Federal aloqa komissiyasiga (FCC) murojaat qildi.

Китай также в скором времени планирует завершить финальный этап в рамках проекта по созданию национальной навигационной системы Beidou
В этом месяце Китай планирует вывести на орбиту последний спутник национальной навигационной системы Beidou.
Проект по созданию национальной спутниковой навигационной системы Китая Beidou был запущен ещё в начале 2000-х годов. Его цель — создать национальную навигационную систему наподобие американской GPS (Navstar), российской ГЛОНАСС и европейской Galileo для собственных нужд и задач. Сначала Beidou работала только над Китаем, потом — над Азиатско-Тихоокеанском регионом. В 2015-м Beidou накрыла весь мир.
На сегодняшний день в системе Beidou насчитывается 35 спутников. Это больше, чем у GPS (32 спутника), ГЛОНАСС (27 спутников) и Galileo (22 спутника).
По данным агентства Reuters, после завершения всех работ точность системы Beidou составит 10 сантиметров. Это лучше, чем у американской GPS (30 сантиметров).
«Яндекс» представил собственный онлайн-сервис для видеозвонков
15 июня текущего года компания «Яндекс» в тестовом режиме запустила онлайн-сервис для организации видеозвонков под названием «Яндекс.Телемост». Новую конференцию в «Яндекс.Телемост» может создать любой зарегистрированный пользователь сервисов «Яндекса».
В настоящее время данный сервис доступен в браузерах Yandex и Google Chrome. Разработчики обещают в скором времени интегрировать «Яндекс.Телемост» в другие продукты компании, а также организовать его поддержку во всех браузерах.
В числе плюсов пользователи «Яндекс.Телемост» отметили возможность быстрого подключения к системе без регистрации. В числе минусов — ограниченный функционал. К видеоконференции могут подключаться максимум 35 пользователейотсутствует чат. По словам пользователей, пробная версия «Яндекс.Телемоста» на сегодняшний день подходит скорее для общения, нежели для полноценной серьёзной работы.
Проигрыватель Flash Player будет удален с официального сайта Adobe в декабре
Согласно сообщению компании Adobe, после 31 декабря 2020 года на официальном сайте компании приостановится распространение и обновление одного из самых известных программных продуктов – проигрывателя анимированного контента на веб-странице Adobe Flash Player.
Причиной тому является то, что такие технологии открытых стандартов как HTML5WebGL и WebAssembly превратились в хорошие альтернативы и сегодня автоматически интегрируются разработчиками в наиболее часто используемые браузеры.
В свою очередь, поисковик Google перестал индексировать Flash-контент еще в 2019 году из-за перехода на HTML5. Технологию Adobe уже не поддерживают браузеры Chrome и Microsoft Edge. Новая версия браузера Mozilla также исключит технологию Flash.
В США в продажу поступила собака-робот
Один из лидеров в области робототехники, инженерная компания Boston Dynamics выпустила в официальную продажу свою разработку робота Spot, известного также как робот-собака.
Цена робота составляет $74,5 тыс.
Как отмечает производитель, робот-собака будет в основном интересна для компаний, занимающихся лабораторными исследованиями в области робототехники и применения роботов для профессиональных, общественных и личных нужд.
Илон Маск в ближайшее время планирует провести закрытое пробное тестирование системы глобального спутникового интернета Starlink
13 июня американская компания SpaceX запустила на орбиту Земли ещё 58 спутников в ходе реализации проекта Starlink — глобального спутникового интернета широкополосной связи. Таким образом на орбите нашей планеты в данный момент работает 540 таких спутников. Этого количества вполне хватает для проведения закрытого пробного запуска системы. А к началу открытого бета-тестирования на орбиту Земли отправят не менее 800 спутников Starlink.
Компания SpaceX уже приглашает всех желающих принять в участие в пробном закрытом бета-тестировании системы. Для этого необходимо заполнить специальную форму на официальном сайте компании. Участники получат специальные терминалы, через которых будет обеспечиваться сигнал. Согласно данным SpaceX, Starlink сможет обеспечить скорость до 1 Гбит/с.
В случае успешного прохождения тестирования, доступ к спутниковому интернету Starlink будет стоить около $80 в месяц. Сначала услуга Starlink будет доступна только в США и Канаде, но в итоге планируется сделать услугу глобальной. В первую очередь доступ к спутниковому интернету получат жители регионов, где наземные каналы связи со Всемирной Сетью работают нестабильно.
Как отметил генеральный директор и основатель SpaceX Илон Маск, для обеспечения «незначительного» покрытия требуется 400 активных спутников Starlink, для «умеренного» — не менее 800. Сообщается, что система полноценно заработает, когда на орбиту будут выведены 12 тысяч спутников, однако и это не окончательное их количество. В конце мая этого года SpaceX обратилась в Федеральную комиссию по связи США (FCC) с просьбой разрешить запуск около 30 тысяч спутников Starlink.