• Qo‘qon shahrida Raqamli texnologiyalar markazi ochildi
Yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari, dasturlash, robototexnika va kibersportni ommalashtirish, bu sohada mutaxassislarni tayyorlash tizimini takomillashtirish maqsadida yurtimizda bosqichma-bosqich raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari barpo etilmoqda.
Shu munosabati bilan Farg‘ona viloyati, Qo‘qon shahrida “O‘zbektelecom” AK Farg‘ona filiali binosida Raqamli texnologiyalari o‘quv markazi ochildi. Ushbu markaz viloyatdagi to‘rtinchi markaz bo‘lib bugungi kunga qadar viloyatning Marg‘ilon shahri va Dang‘ara, So‘x tumanlarida takshil etilib foydalanishga topshirilgan.
Ochilish marosimi keng jamoatchilik, axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasidagi korxona va tashkilotlari vakillari hamda o‘quvchi yoshlar ishtirokida tashkil etildi.
Markazda ko‘rkam va shinam xonalar tashkillashtirilgan, zamonaviy kompyuter jihozlari bilan ta’minlandi hamda yuqori tezlikdagi internet tarmog‘iga ulanib yoshlarga barcha kerakli sharoitlar yaratib berildi.
O‘quv markazida yiliga Qo‘qon shahrining uch mingga yaqin yoshlariga axborot texnologiyalari, dasturlash asoslari, robototexnika, zamonaviy raqamli texnologiyalarni o‘rgatish va bu sohada mutaxassislarni tayyorlash hamda davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari rahbar va xodimlarining malakasini oshirish maqsad qilib belgilangan.

• В Коканде открылся Учебный центр цифровых технологий
С этой целью 5 ноября в городе Коканд Ферганской области в здании Ферганского филиала АК «O‘zbektelecom» открылся очередной Учебный центр цифровых технологий. Это четвертый по счету учебный центр. До этого центры были открыты в городе Маргилан, Дангаринском и Сохском районах.
В церемонии открытия приняли участие руководители и сотрудники территориального управления Ферганской области Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, представители хокимията области и города Коканд, представители широкой общественности, предприятий и организаций, осуществляющих свою деятельность в сфере ИКТ, а также местная молодежь.
Просторные и светлые аудитории центра оснащены современным компьютерным оборудованием и высокоскоростным Интернетом.
В них будет обучаться местная молодежь основам информационных технологий, программирования, робототехники, современным цифровым технологиям, готовиться специалисты в этой отрасли, повышать свою квалификацию руководители и сотрудники органов государственного и хозяйственного управления.