Surxondaryo viloyatida 2021/2022-o‘quv yilida faoliyat boshlagan informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan maktablarga kompyuter qurilmalari yetkazib berildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Axborot texnologiyalari sohasida ta’lim tizimini yanada takomillashtirish, ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va ularni IT-industriya bilan integrasiya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4851-son qarori qabul qilingan edi.
Ushbu qaror ijrosini ta’minlash maqsadida, 2021/2022 o‘quv yilida informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilishi rejalashtirilgan Angor tumani 9-son, Denov tumani 3-son, Jarqo‘rg‘on tumani 25-son, Sariosiyo tumani 5-son, Sherobod tumani 56-son va Sho‘rchi tumani 36-son umumta’lim maktablariga Axborot texnologiyalari va kommunikasiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan 96 dona zamonaviy kompyuter qurilmalari (monobloklar) topshirildi.
Kompyuter texnikasi Vazirlikning Surxondaryo viloyati hududiy boshqarmasi, “Telecom Innovations” qo‘shma korxonasi hamda “O’zimpeksaloqa” MCHJ rahbar xodimlari tomonidan belgilangan tartibda maktab direktorlariga taqdim etildi.

• Новым IT-школам в Сурхандарьинской области вручили компьютерную технику
Новым специализированным школам с углубленным изучением информатики и информационных технологий в Сурхандарьинской области, начавшим свою деятельность в 2021/2022 учебном году, вручили компьютерную технику.
Напоминаем, что 6 октября 2020 года было принято постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию системы образования в области информационных технологий, развитию и интеграции научных исследований с IT-индустрией». В соответствии с ним, в течение 2021-2023 годов во всех районах и городах республики будут созданы 205 специализированных IT-школ.
С целью исполнения данного постановления специализированным IT-школам, начавшим свою деятельность в Сурхандарьинской области (школа №9 Ангорского района, школа №3 Деновского района, школа №25 Джаркурганского района, школа №5 Сариасийского района, школа №56 Шерабадского района, школа №36 Шурчинского района), было вручено 96 единиц компьютерной техники.
Компьютерная техника была передана руководителями территориального управления Министерства по Сурхандарьинского района, совместным предприятием «Telecom Innovations» и ООО «O’zimpeksaloqa» директорам школ в установленном порядке.