Samarqand viloyatidagi informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan IT-maktablar o‘qituvchilarining malakalari va “Robototexnika” bo‘yicha ko‘nikmalari oshirildi.
O‘zbekiston Prezidentining 2020-yil 6-oktabrdagi PQ-4851-son qaroriga muvofiq Samarqand shahridagi 9-sonli, Toyloq tumanidagi 15-sonli, Jomboy tumanidagi 23-sonli, Oqdaryo tumanidagi 47-sonli, Narpay tumanidagi 61-sonli, Pastdarg‘om tumanidagi 56-sonli, Qo‘shrabot tumanidagi 77-sonli va Samarqand tumanidagi 23-sonli umumta’lim maktablari negizida informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan maktablar tashkil etilgan edi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Samarqand viloyati hududiy boshqarmasi tashabbusi bilan informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan 7 ta maktablarning informatika o‘qituvchilari IT Park Samarqand filialida “Robototexnika” yo‘nalishi bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini oshirishdi.

• Преподаватели IT-школ в Самаркандской области повысили свою квалификацию
Преподаватели специализированных школ с углубленным изучением информатики и информационных технологий, расположенных в Самаркандской области, повысили свою квалификацию и навыки в области робототехники.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 6 октября 2020 года №ПП-4851 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования в области информационных технологий, развитию и интеграции научных исследований с IT-индустрией» в школе №9 города Самарканд, школе №15 Тайлакского района, школе №23 Джамбайского района, школе №47 Акдарьинского района, школе №61 Нарпайского района, школе №56 Пастдаргомского района, школе №77 Кушрабатского района и школе №23 Самаркандского района были организованы специализированные школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий.
По инициативе территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций учителя семи IT-школ повысили свои знания и квалификацию в Самаркандском филиале IT Park.