• “Yangi O‘zbekiston va axborot texnologiyalarini rivojlantirish istiqbollari” mavzusida O‘zbekiston–Koreya xalqaro IT forumi bo‘lib o‘tdi
Bugun, 27-may kuni Toshkent shahridagi Inha universitetida “Yangi O‘zbekiston va axborot texnologiyalarini rivojlantirish istiqbollari” mavzusidagi O‘zbekiston-Koreya xalqaro IT-forumi bo‘lib o‘tdi.
Forumda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov hamda Koreya Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Kim Xi Sang, Koreya Respublikasining Elektronika va telekommunikatsiyalar ilmiy-tadqiqot instituti (ETRI) vitse-prezidenti Pak Jong Xyon, shuningdek, Koreyaning bir nechta yetakchi IT kompaniyalari vakillari ham ishtirok etdi.
“O‘zbekiston va Janubiy Koreya davlatlari strategik hamkor bo‘lib, ikki davlat o‘rtasidagi do‘stona hamkorlik rishtalari kundan kunga mustaxkamlanib bormoqda.
Buning tasdig‘i sifatida, 2022 yil dovomida ikki davlat o‘rtasida diplomatik munosabatlarning o‘rnatilganining 30 yilligi keng nishonlanayotganligidir.
Xabaringiz bor, O‘zbekiston va Janubiy Koreya o‘rtasidagi hamkorlik uzoq tarixga ega. Ishonch bilan aytish mumkinki, davlatlarimiz hozirda juda yaqin siyosiy, iqtisodiy va madaniy aloqalar bosqichida. Shu nuqtai nazardan qaraganda, O‘zbekiston Prezidentining 2021-yil dekabr oyidagi tashrifi Koreya-O‘zbekiston munosabatlari tarixida yana bir muhim voqea bo‘ldi”, – dedi AKT vaziri Sh. Shermatov forum davomida so‘zlagan nutqida.
AKT vaziri BPO va KPO yo‘nalishlarida o‘zaro hamkorlik qilish bo‘yicha ham koreyalik hamkorlar bilan istiqbolli rejalar ishlab chiqilganini qayd etdi. Xizmatlar eksportini oshirishda ularning bevosita ishtirokini ta’minlash bo‘yicha amaliy ishlar olib borilayotganini mamnuniyat bilan ta’kidladi.
Forum mamlakatimizda Koreya IT-tashkilotlari o‘rtasida amalga oshirilayotgan islohotlar va hamkorlik istiqbollari, O‘zbekiston Respublikasida IT-bozorida hamkorlikda loyihalarni amalga oshirish, ularga yoshlarni keng jalb etish masalalariga bag‘ishlandi.

• Состоялся Узбекско-корейский международный IТ-форум «Новый Узбекистан и перспективы развития информационных технологий»
Сегодня, 27 мая, в Университете Инха в Ташкенте прошел узбекско-корейский форум на тему: «Новый Узбекистан и перспективы развития информационных технологий».
В форуме приняли участие Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов и Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Корея в Узбекистане Ким Хи Сан, вице-президент Научно-исследовательского института электроники и телекоммуникаций (ETRI) Пак Джон Хён, а также представители нескольких ведущих корейских ИТ-компаний.
«Узбекистан и Южная Корея являются стратегическими партнерами, и дружественные отношения между двумя странами укрепляются день ото дня. Об этом свидетельствует тот факт, что в 2022 году будет широко отмечаться 30-летие установления дипломатических отношений между двумя странами. Как известно, сотрудничество между Узбекистаном и Южной Кореей имеет давнюю историю.
Можно с уверенностью сказать, что в настоящее время наши страны находятся на этапе очень тесных политических, экономических и культурных связей. С этой точки зрения визит Президента Узбекистана в декабре 2021 года стал еще одним важным событием в истории корейско-узбекских отношений», - сказал министр ИКТ Ш. Шерматов в своем выступлении на форуме.
Министр ИКТ также отметил, что с корейскими партнерами разработаны перспективные планы сотрудничества в сфере BPO и KPO. Он с удовлетворением отметил, что ведется практическая работа по обеспечению их непосредственного участия в увеличении экспорта услуг.