• AKT vazirligi va Koreyaning Elektron va telekommunikatsiyalar ilmiy-tadqiqot instituti o‘rtasida memorandum imzolandi
Bugun, 27-may kuni Toshkent shahridagi Inha universitetida “Yangi O‘zbekiston va axborot texnologiyalarini rivojlantirish istiqbollari” mavzusida O‘zbekiston–Koreya xalqaro IT forumi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu forum doirasida O‘zbekiston respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va Koreya Respublikasining Elektron va telekommunikatsiyalar ilmiy-tadqiqot instituti (ETRI) o‘rtasida memorandum ham imzolandi.
Unda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov hamda Koreya Respublikasining Elektron va telekommunikatsiyalar ilmiy-tadqiqot instituti vitse-prezidenti Pak Jong Xyon ishtirok etdi.
Mеmorandumning asosiy maqsadi O‘zbekiston Prezidentining 2021-yil dekabr oyida Koreya Respublikasiga qilgan tashrifi davomida ikki davlat o‘rtasida o‘zaro manfaatli hamkorlik, IT ta’limni rivojlantirish, siyosiy, iqtisodiy va madaniy aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha kelishuvlarning amaliyotga joriy etishga qaratilgan.
Memorandumni asosiy yo‘nalishlari Koreya Respublikasining yirik kompaniyalarini O‘zbekistonga jalb qilish va BPO yo‘nalishida faoliyatlarini kengaytirishga qaratilgan. Shuningdek, O‘zbekistonda raqamlashtirish, sun’iy intellektni rivojlantirish hamda AKT sohasida o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirishdan iboratdir.
Shu nuqtai nazardan, ushbu memorandumning imzolanishi O‘zbekiston va Koreya Respublikalari o‘rtasida AKT sohasini yanada rivojlantirish uchun xizmat qiladi.

• Подписан меморандум между Министерством ИКТ и Научно-исследовательским институтом электроники и телекоммуникаций Кореи
Узбекско-корейский международный ИТ-форум «Новый Узбекистан и перспективы развития информационных технологий» состоялся сегодня, 27 мая, в Университете Инха в Ташкенте.
В рамках форума был подписан Меморандум между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и Научно-исследовательским институтом электроники и телекоммуникаций Республики Корея (ETRI).
В подписании документа приняли участие Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов и Пак Джон Хён, вице-президент Научно-исследовательского института электроники и телекоммуникаций Республики Корея.
Основной целью Меморандума является реализация договоренностей о взаимовыгодном сотрудничестве, развитии ИТ-образования, укреплении политических, экономических и культурных связей между двумя странами в ходе визита Президента Узбекистана в Республику Корея в декабре 2021 года.
Основными направлениями Меморандума являются привлечение в Узбекистан крупных компаний из Республики Корея и расширение их деятельности в сфере BPO. Сюда же входит развитие цифровизации в Узбекистане, развитие искусственного интеллекта и дальнейшее сотрудничество в сфере ИКТ.
Подписание данного меморандума послужит дальнейшему развитию сотрудничества между Узбекистаном и Республикой Корея в сфере ИКТ.