• Yoshlar O‘zbekistonning qaysi frilans platformalarida ishlashi mumkin?
Texnologiyaning rivojlanishi bilan ko‘plab yangi kasblar paydo bo‘ldi va hattoki Shimoliy qutbda yashab ishlash imkoniyati ham bor, asosiysi internet, telefon va issiq paltoga ega bo'lishdir.
Bugun “Frilanserman” deya o‘zini tanishtiradigan yoshlarni tez-tez uchratish mumkin. Masalan, Amerikada 54 million frilanser bor, Rossiyada esa 14 million.
Firlanserlar – qo‘shimcha yoki to‘liq ish vaqti rejimida kasbi, tajribasi va qobilyatlaridan kelib chiqqan holda, onlayn yoki oflayn tarzda o‘z xizmatlarini taklif etuvchi mutaxassis, oddiy qilib aytganda, qisqa muddatli yollanma ishchilar, deb tushunishimiz mumkin.
Dunyo bo‘ylab mashhur frilanser saytlar mavjud. Lekin O‘zbekistonda ham frilans platformalari talaygina.
Quyidagi ro‘yxat bilan tanishib, platformalar haqida ma'lumotga ega bo‘ling:
Myfreelance.uz – frilansing sohasiga oid yangiliklar, maqolalar, layfhaklar va videokurlsar bilan bepul tanishish imkoniyatini  taqdim etuvchi sayt.
Mohirlar.uz – bu platformada turli sohalar bo’yicha mustaqil kasb egalari o’zlarini qiziqtirgan yo’nalishlari bo’yicha buyurtmalarni joylashlari, yaratishlari, ko’rishlari, ijrochi bo’lishlari va tanlashlari mumkin.
Dowork.uz – yangi avlod frilanserlar portali hisoblanib, bu yerda siz ro’yxatdan o’tishingiz va odamlarning ishonchini oqlay oladigan haqiqiy mutaxassislarni topishingiz mumkin. Matematika, vokal o‘qituvchilari, dasturchi va boshqa soha vakillari o’z faoliyatlarini olib boradilar.
infoshop.uz – yuzlab odamlar to‘plangan O‘zbekistondagi birinchi frilans-birjasi.
Xizmatlaringizni joylashtirib, mijozlarga taklif qilsangiz bo’ladi. Sizda info shop orqali uydan chiqmasdan turib pul ishlash imkoniyati bor. Foydali interfeys, yuzlab turli sohalardagi ijrochilar, kafolat va to‘lovlar xavfsizligi – barchasi bir saytda!
2work.uz – O‘zbekistonda ish yoki ishchi topmoqchi bo‘lganlar uchun 2work.uz eng yaxshi tanlovdir. 2work foydalanuvchilar uchun eng yaxshi sharoitlarni taklif etadi. Toshkent shahri va boshqa shaharlarda boʻsh ish oʻrinlari va ish qidirish toʻgʻrisida eʼlonlar joylashtirish bepul. Sayt barcha sohalar bo‘yicha ma‘lumotlar taqdim etadi va har bir foydalanuvchining maxfiyligini ta'minlaydi. Bundan tashqari, xizmat tugallangan buyurtmalar bo‘yicha sharhlarni o‘qish va ish beruvchilar yoki pudratchilar haqida o‘z fikringizni bildirish imkoniyatini beradi.
uzfreelance.com – frilanserlar uchun masovafiy ish qidirish xizmati bo‘lib, bu frilans birjada veb-ishlab chiquvchilar, dizaynerlar, dasturchilar, menejerlar, kopirayterlar va to‘liq vaqtli freelancing yoki masofadan ishlashni afzal ko‘radigan boshqa frilanserlar tomonidan taqdim etiladi.
www.giglancer.uz – Sizga yangi veb-saytingiz uchun logotip kerakmi yoki kompaniyangizni potentsial mijozlar bilan tanishtirishga yordam beradigan video taqdimot kerakmi, hatto maktab topshiriqlaringizni bajarishda sizga yordam beradigan murabbiy kerakmi, siz to‘g‘ri joydasiz. Siz izlayotgan va buni o‘zingiz qanday qilishni bilmasangiz yoki shunchaki vaqtingiz yo‘q bo‘lsa, GigLancerdagi ijrochilar sizning xizmatingizda.
Hirelancer.uz – O‘zbekistondagi frilans birja.
Buyurtmangizni sifatli va kelishilgan narxda qildirmoqchimisiz? Buyurtmani tizimga joylang va tekshirilgan frilanserlar o‘zlarining xizmatlarini sizga taklif qilishadi. Taklif narxi va frilanserga qoldirilgan fikrlarga qarab frilanserni tanlashingiz mumkin.
uzbekcoders.uz – yo‘nalishlar bo‘yicha: Front-end, Fullstack, Android va ma’lumotlarni tahlil qilish. O‘zbek tilidagi subtitrlar bilan ingliz tilidagi kurslarni topib o‘qishingiz mumkin.

• Какие платформы для фрилансеров существуют в Узбекистане?
С развитием технологий появилось большое количество новых профессий и возможности работать живя хоть на Северном полюсе, главное чтобы был интернет, телефон и теплая шубка.
Сегодня часто можно встретить молодых людей, которые с гордостью говорят " Я - фрилансер". В Америке, например, 54 миллиона фрилансеров, в то время как в России 14 миллионов. И нет, фрилансеры - это не просто бездельники.
Фрилансеры - это краткосрочные наемные работники, которые предлагают свои услуги онлайн или офлайн, исходя из своей профессии, опыта и способностей, в режиме сверхурочной или полной занятости.
Во всем мире есть популярные сайты фрилансеров. Вы думаете, в Узбекистане это не развито и у нас нет фрилансеров? Тогда вы сильно ошибаетесь, ведь в Узбекистане есть множество фриланс-платформ, также активных фрилансеров.
Ниже приведен список самых популярных в Узбекистане фриланс-платформ:
Myfreelance.uz – cайт, предлагающий бесплатный доступ к новостям, статьям, лайфхакам и видеороликам о фрилансе.
Mohirlar.uz - на этой платформе независимые профессионалы в различных областях могут размещать, создавать, просматривать, выполнять и выбирать заказы в интересующих их областях.
Dowork.uz – портал фрилансеров нового поколения, где вы можете пройти регистрацию и найти настоящих профессионалов, способных заслужить доверие людей. Свою деятельность ведут преподаватели математики, вокала, программисты и представители других областей.
2work.uz -для тех, кто хочет найти работу или ищет рабочего в Узбекистане. Данный сайт предлагает лучшие условия для пользователей. С помощью этого сайта вы совершенно бесплатно можете публиковать объявления о вакансиях и поиске работы в городе Ташкент и других городах. Сайт предоставляет информацию по всем отраслям и обеспечивает конфиденциальность каждого пользователя. Кроме того, сервис дает возможность прочитать отзывы о выполненных заказах и высказать свое мнение о работодателях или подрядчиках.
infoshop.uz -первая фриланс-биржа в Узбекистане, где собрались сотни людей.
Вы можете размещать свои услуги и предлагать их клиентам. У вас есть возможность зарабатывать деньги, не выходя из дома, через этот сайт. Полезный интерфейс, сотни исполнителей из разных областей, гарантия и безопасность платежей – все на одном сайте!
uzfreelance.com -это служба поиска удаленной работы для фрилансеров, предлагаемая веб-разработчиками, дизайнерами, программистами, менеджерами, копирайтерами и другими фрилансерами, которые предпочитают фриланс на полную ставку или удаленную работу.
www.giglancer.uz -независимо от того, нужен ли вам логотип для вашего нового веб-сайта или видеопрезентация, которая поможет вам познакомить вашу компанию с потенциальными клиентами, или даже тренер, который поможет вам с выполнением школьных заданий, вы найдете то что вам нужно. Исполнители в giglancer к вашим услугам, если вы ищете работу и не знаете, как это сделать самостоятельно, или у вас просто нет времени.
Hirelancer.uz – биржа фриланса в Узбекистане.
Хотите сделать заказ качественным и по приемлемой цене? Разместите заказ в системе, и проверенные фрилансеры предложат вам свои услуги. Вы можете выбрать фрилансера в зависимости от цены предложения и прочих необходимых вам пунктов в поиске.
uzbekcoders.uz - по направлениям: Front-End, Fullstack, Android и анализ данных. Вы можете найти и прочитать курсы английского языка с субтитрами на узбекском языке.